Jakość Powietrza

by Jerzy Malinowski

Łódź, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Szczecin – niezdrowa, Zielona Góra – dobra, Gdańsk, Katowice – fatalna, Poznań, Lublin, Kraków, – zła, Bydgoszcz, Suwałki, – średnia. Oznacza to, że rocznie w Polsce umiera m.in. na płuca 40 tyś.osób. – Co czyni Państwo Polskie – nic, to nie pandemia.

Do tej pory od ponad roku na Covid zmarło 50 tyś.osób. Na grypę, raka, udaru czy zawału – brak danych.

Poniżej – Debil Idiotę pogania

To ja dziś o czystym wariancie polskiej paranoi.
Od dwóch tygodni słyszę, że w Polsce brakuje lekarzy.
W ubieglym roku po bolesnym i dlugim jak tasiemiec procesie, nostryfikowalam dyplom lekarza w Szwajcarii. Otrzymalam tu prawo wykonywania zawodu. Bo tu mieszkam. Żeby pracować samodzielnie, musze przedstawic kwit, ze zdałam egzamin z jezyka niemieckiego w autoryzowanej szkole. Nie wystarczy mówić.
Nie ma sprawy. Termin egzaminu mam wyznaczony na koniec maja, mam więc dwumiesięczne okienko, kiedy mogę się przydać ojczyźnie, ponieważ słyszę codziennie, że lekarzy brak, brak, brak. Dramat na calego.
Szef Naczelnej Izby Lekarskiej na mojej apce TVN 24 wymienia każdego wieczoru ten brak w ogłoszeniach parafialnych. PIS biedzi i bredzi, Trzaskowski zanim go skuło, też apelowal. Nawalają się sztachetami i nic z tego dobrego nie wynika. No to myślę – pomogę. Nie szaleję ze stanowiskami, ot tak, do czego przydziela, tam pojde. Moge obsłużyć hotline. Mogę udzielać informacji o stanie zdrowia pacjentów umierającym ze strachu matkom, żonom, siostrom, dzieciom, komu tam delikwent dał zgodę, żeby nie szargać Rodo.
“Samymi łóżkami to mozesz sobie burdel urządzić” – to chyba z Religi (zreszta i on, i jego żona to moi nauczyciele akademiccy).
Dzwonię kolejny już dzień – od dzialów kadr, dyrektorów szpitali po okręgową i naczelną izbę lekarska. Busy. Busy. Busy. Od Annasza do Kajfasza. Ja tu jestem od pozwoleń – powiedział miły pan. No niby się zgadza. Ale jednak nie.
To ja sprytnie dzwonie (tu jestem wyszkolona jak nikt w temacie – jak cię drzwiami nie chcą, to przez okno wskakuj) – na recepcje, do zarządów, do księgowości, przetargów, IT, BHP, komórki od zaopatrzenia, apteki, laboratorium, izby przyjec (chociaz im najmniej staram sie zawracać głowy), bo do działu kadr to nie ma opcji.
Rozmowa wygląda mniej wiecej tak:
Dzień dobry. Nazywam sie tak i tak i chcę pomóc ojczyźnie.
A w myśli mam: „Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu. Wóz nuża się w zieloność i jak łódka brodzi”.
Nie pcham sie na pierwszą linię frontu, ale do czegoś mogę się przydać.
To musi Pani dostarczyć alfabet dokumentów, przetłumaczonych na język polski, podbitych notarialnie i musi pani za to zapłacić sama.
OK. Zapłacę, nie ma sprawy. Ale czy wie Pani, że te dokumenty są w moich papierach? I proszę pani Szwajcaria ma lockdown, my tu biurokratycznie lezymy.
Nieważne, trzeba je jeszcze raz dostarczyć, plus opinia etyka. (Tu zaczyna być wesoło, bo ja właśnie jestem etykiem. Chociaż po prawdzie, etyk wcale nie musi byc etyczny).
Ach i jeszcze musi Pani zdać egzamin z języka.
What?
A z jakiego? pytam.
No z polskiego.
Oczy mi zaczynają świecić jak żarówki osram.
Poważnie Pani mówi?
Tak.
I tu włącza mi się Kargul – Pani – ale przecież ja stąd, znad Wisly, spod wierzby. Nie mówię po prawdzie sienkiewiczem ani jakubem wujkiem, słowackim ani mickiewiczem, ale radze sobie w Biedronce i Empiku. Z polskiego mialam zawsze same piątki. No i maturę mam. Złoty medal dostałam…Malucha z patyka potrafię odpalić.
To gdzie pani studiowała?
W Warszawie. Na Chałubińskiego. Konkurs wygrałam, studentów uczyłam.
To ja nie wiem.
A kto ma wiedzieć?
Nie wiem.
Myślę i myślę – może temat ze starostami powinnam rozbroić? Tak dużo się o nich i o wójtach ostatnio mowi. Już wiem! Może ten wójt z Pcimia… I tu nagle – skąd mi się wziął w głowie wójt z Pcimia. BAng. BAng. BAng. Pomysłowy Dobromir! Jasne! Na mojej apce tvn 24 gadają o nim codziennie. Do wyrzygania.
Wykonałam w sumie ponad 300 połączeń telefonicznych, może więcej.
Radź sobie Polsko sama.
PS. „Ze spuszczoną głową powoli idzie żołnierz…”

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

W ramach witryny stosujemy pliki cookies. Akceptuj