10 najpotężniejszych armii świata

by Jerzy Malinowski

10.     Japonia Japonia dysponuje armią zawodową 2,5-krotnie liczniejszą od polskiej oraz niemal 3-krotnie większymi rezerwami. Tokijskie dowództwo dysponuje 131 jednostkami marynarki wojennej oraz 1,5 tysiącami jednostek sił powietrznych. Tak rozbudowane siły zbrojne wymagają sporych nakładów finansowych. Według zestawienia Globar Fire Power budżet japońskich sił obronnych pochłania ponad 49 mld dolarów rocznie. Po doświadczenia drugiej wojny światowej Japonia uchwaliła pacyfistyczną konstytucję, która zawiera zapis o tym, że Kraj Kwitnącej Wiśni nie tworzy armii, floty i sił powietrznych. Stąd nazwa japońskich sił zbrojnych – Japońskie Siły Samoobrony, które formalnie nie są jednostkami wojskowymi. Nie istnieją też sądy wojskowe, a siły samoobrony formalnie składają się z pracowników cywilnych.

9. Korea Południowa
Stałe napięcie polityczno-militarne na linii Seul – Pjonjang powoduje, że Korea Południowa nie może sobie pozwolić na słabą armię – groźba agresji z północy jest zbyt duża. Dlatego w gotowości utrzymywana jest 640-tysięczna armia, której zapleczem jest ogromna rezerwa niemal 3 mln przeszkolonych żołnierzy zdolnych do wsparcia w razie potrzeby szeregów zawodowych. Trzykrotnie mniejsza od Polski Korea Płd. dysponuje dwukrotnie większą liczbą jednostek bojowych wojsk lądowych i morskich oraz trzykrotnie większa liczbą jednostek w siłach powietrznych. Utrzymanie tak wielkiego wojska przekłada się na zwiększone koszty budżetowe. O ile Polska wydaje na obronność ponad 9,3 mld dolarów, o tyle Korea Południowa przeznacza na ten cel aż 33,7 mld dolarów rocznie.

8. Turcja
Tureckie Siły Zbrojne (Türk Silahlı Kuvvetleri) zgodnie z konstytucją tego kraju mają stać na straży świeckości państwa. Ministerstwo obrony w Ankarze ma do dyspozycji ponad 400-tysięczną armię oraz niemal 200 tys. rezerwistów. Rozległa Turcja, granicząca w części europejskiej z Bułgarią, a na wschodnim krańcu z Irakiem, utrzymuje znaczne siły lądowe oparte na 3,6 tys. czołgów oraz na opancerzonych pojazdach bojowych w liczbie 8,5 tysiąca. Trzonem tureckich sił powietrznych są – dobrze znane w Polsce – amerykańskie samoloty wielozadaniowe spod znaku General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Od północy, zachodu i południa Turcja oblana jest wodami czterech mórz: Morza Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego. Do obrony na morzu Turcja może wysłać 115 okrętów swojej floty wojennej. Budżet obronny Turcji (18,2 mld dol./rocznie) jest tylko dwukrotnie wyższy od analogicznych funduszy rządu polskiego.

7. Niemcy
Niemiecka Bundeswehra powstała w 1955 roku. Siły zbrojne Niemiec mają, na mocy konstytucji, charakter wyłącznie obronny. Przy czym „obronny” oznacza także udział niemieckich sił w zagranicznych misjach pokojowych. Roczny budżet niemieckiego ministerstwa obrony wynosi ok. 45 mld dolarów. Z tych funduszy utrzymywana jest 183-tysięczna armia zawodowa i poszczególne rodzaje wojsk (lądowe, morskie i powietrzne – Heer, Marine, Luftwaffe). Co ciekawe niemieckie siły powietrzne plasują się dopiero jako 16 w rankingu potencjałów powietrznych (Polska na pozycji 23). Trzonem siły współczesnej Luftwaffe są samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon produkowane przez konsorcjum firm z Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemiec.

6. Francja
Siły Francji otwierają w tym zestawieniu klub państw dysponujących bronią atomową. Arsenał atomowy Francji szacowany jest na 300 głowic, które mogą być przenoszone na odległości do 6 tys. km. Francuskie wojsko oprócz głowic nuklearnych może wystawić do działań wojennych ponad 228 tys. żołnierzy zawodowych, którego zapleczem jest rezerwa w sile niemal 200 tys. Koszt systemu obrony kosztuje francuskich podatników rocznie ponad 43 mld dolarów. Część wojsk francuskich stacjonuje w państwach afrykańskich, m.in. w Senegalu i Gabonie oraz w Dżibuti

5. Wielka Brytania
Najstarszą zorganizowaną siłą zbrojną Wielkiej Brytanii jest Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Od końca XVII wieku do czasu wybuchu drugiej wojny światowej była to najsilniejsza marynarka na świecie i filar imperialnej dominacji Wielkiej Brytanii. Do dziś pozostaje ona najsilniejszą siłą morską w Europie i jedną z czołowych sił na wodach całego świata. Siły powietrzne (Royal Air Force) oparte są m.in. na samolotach wielozadaniowych Eurofighter Typhoon oraz myśliwcach Panavia Tornado. Roczny budżet obronny przekracza 53 mld dolarów, co pozwala utrzymać m.in. ponad 200-tysięczną armię, obecną na wielu misjach wojskowych na całym świecie (np. w Afganistanie).

4. Indie
Indie to drugie najludniejsze państwo świata po Chinach, regionalne mocarstwo liczące się na arenie międzynarodowej. Stad nie powinna dziwić ogromna liczebność armii zawodowej wynosząca według danych Globar Fire Power ponad 1,3 mln żołnierzy. Rezerwy są również znaczące – 2,1 mln przeszkolonych. W całej populacji Hindusów zdolnych do pełnienia służby wojskowej w razie konieczności jest – bagatela – niemal pół miliarda obywateli Indii. Słabością jednak sił indyjskich są dość skromne środki budżetowe. Przy takiej liczebności wojsk kwota 46 mld dolarów rocznie budżetu obronnego nie pozwala na znaczące inwestycje. Indie, podobnie jak Francja, posiadają głowice nuklearne. Chłonny rynek sprzętu wojskowego jest oblegany przez szukających zamówień dostawców z całego świata. Sprzet i broń Hindusi kupują m.in. od USA, Rosji, Izraela i Francji. Polski przemysł zbrojeniowy ma na koncie m.in. dostawę dla Indii 556 wozów zabezpieczenia technicznego.

3. Chiny
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza liczy ponad 2,3 mln żołnierzy zawodowych oraz drugie tyle w rezerwach. To bezapelacyjnie najliczniejsza armia świata. Zdolnych do pełnienia służby wojskowej jest ponad 618 mln obywateli Chin. Roczne wydatki na cele wojskowe wynoszą 126 mld dolarów.

2. Rosja
Rosyjski rząd co roku na sprawy wojskowe wydaje ponad 76 mld dolarów. Według World Fire Power rosyjska armia zawodowa liczy 766 tys. żołnierzy zawodowych, a jej zaplecze wynosi ok. 2,5 mln przeszkolonych rezerwistów. Współczesne siły zbrojne Federacji Rosyjskiej powstały na Bazie Armii Radzieckiej. Głównodowodzącym sił jest każdorazowo prezydent kraju, któremu podlega minister obrony. Oprócz sił lądowych, morskich i lotniczych Rosja posiada także Strategiczne Wojska Rakietowe, Wojska Obrony Powietrzno-Kosmicznej ze sztabem w Bajkonurze oraz Wojska Powietrznodesantowe.

1. USA
Budżet rządu Stanów Zjednoczonych na cele wojskowe wynosi rocznie ok. 612 mld dolarów, co kilkakrotnie przekracza wydatki Chin, które plasują się pod tym względem na drugiej pozycji. Armia zawodowa wszystkich rodzajów wojsk zatrudnia ponad 1,4 mln żołnierzy i personelu pomocniczego. Zdolnych do służby wojskowej jest ponad 120 mln Amerykanów. Poza wojskami lądowymi, siłami powietrznymi i marynarką wojenną do sił zrojnych USA zalicza się Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (Marines) oraz niewielką liczebnie Straż Wybrzeża.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

W ramach witryny stosujemy pliki cookies. Akceptuj